Kupno domu – na co zwrócić uwagę?

Kupno domu – na co zwrócić uwagę?

Kupno domu to często decyzja na całe życie. Po latach wynajmowania przychodzi w końcu ochota na posiadanie własnego, przytulnego kąta. Decyzja podjęta, kredyt udzielony, można właściwie kupować – i tu najczęściej pojawia się problem. Często kupujący nie do końca wiedzą na co zwracać uwagę przy wyborze przyszłego lokum, a niemal zawsze jeśli jedna rzecz wydaje się idealna, to druga stanowi problem. Bez obaw, podpowiemy na co zwracać uwagę przy kupnie domu.

 • Lokalizacja

Niezależnie od tego, czy poszukujecie domu w zacisznej okolicy, czy w centrum miasta, kluczową kwestią może okazać się odległość od sklepów, przedszkola, szkoły, czy szpitala. Przede wszystkim, przed zakupem domu należy sprecyzować, co tak naprawdę jest ważne – jeśli nie mamy dzieci w wieku szkolnym, odległość od szkoły nie stanowi dla nas znaczenia, natomiast jeśli jesteśmy właścicielami gromadki psów, istotną kwestią może okazać się bliskość terenów zielonych. Niezależnie od priorytetów, warto wypisać 3/4 miejsca, do których odległość nie powinna wynosić więcej niż np. 2 kilometry i wtedy rozpocząć poszukiwania.

 • Miejsca postojowe

Istotna kwestia, szczególnie dla zmotoryzowanych lub dopiero planujących zakup samochodu. Parkowanie w mieście może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego warto przed zakupem zainteresować się, czy nieruchomość posiada własne miejsca postojowe lub w jakiej odległości znajdują miejskie parkingi. Istotną kwestią jest także fakt, w jakiej strefie znajduje się parking, który nas interesuje.

 • Rozmieszczenie i ilość pomieszczeń

Jest to pierwsza rzecz, na jaką potencjalni nabywcy zwracają uwagę – i bardzo słusznie. Ilość i wielkość pomieszczeń, a także ich rozmieszczenie, często stanowi decydujący czynnik przy wyborze domu. Liczba pomieszczeń jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy myślimy o powiększeniu rodziny lub stworzeniu pokojów dziecięcych, także wtedy, gdy praca zdalna zmusza nas do posiadania domowego biura. Duże znaczenie mają także indywidualne preferencje – niektórzy czują się lepiej w dużych przestrzeniach, dla innych synonimem komfortu będą małe, lecz przytulne pomieszczenia.

 • Rodzaj ogrzewania

Jest to bardzo istotny czynnik z dwóch powodów. Po pierwsze, w dobie rosnącej świadomości ekologicznej, kupujący coraz częściej kładą nacisk na to, aby ich wymarzony dom nie zatruwał środowiska i sąsiadów niesprawną bądź przestarzałą instalacją grzewczą. Ponadto, wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania pozwala znacznie zredukować koszty, które, zwłaszcza w zimie, mogą być bardzo wysokie.

Autor

 • Znany artysta, rysownik i rzeźbiarz. Ukończył wydział sztuki na uniwersytecie. Swoją pracę ukierunkował na formy postaci ludzkich. Po godzinach pracy zajmuje się inwestycjami i finansami.

2 komentarze

 • maczo pisze:

  Kupując dom warto zadbać by był dobrze zlokalizowany. Jeśli będziesz mieszkać na zadupiu, to wszędzie będziesz mieć daleko i będziesz pluł sobie w brodę, że nie wybrałeś czegoś innego.

 • łokitoki pisze:

  Dodam od siebie, że warto, aby wokół domu było sporo miejsca, które można wykorzystać do własnych potrzeb. Na przykład do zaparkowania samochodów.

Możliwość komentowania została wyłączona.